W ostatnim czasie rośnie świadomość dotycząca tego, że słońce jest źródłem cennej witaminy D, jednak w nadmiarze może ono szkodzić naszej skórze. Zbyt długie przebywanie na nim często powoduje poparzenia skóry — szczególnie u osób z jasną karnacją. Problemem są również pieprzyki i znamiona, którym promieniowanie UV szkodzi. Dlaczego tak jest?
Znamiona a słońce
Znamiona różnią się kształtem, kolorem oraz fakturą od skóry. Zazwyczaj są zbudowane z melanocytów — komórek znajdujących się w naskórku, które produkują nadmierną ilość melaniny. Pojawiają się one na ciele już po narodzeniu lub z biegiem lat. Tego typu zmiany są wrażliwe i delikatne, dlatego nie powinno się ich wystawiać na słońce. Pod wpływem nadmiernego promieniowania mogą zostać uszkodzone, co nierzadko prowadzi do zmian chorobowych. Ponadto słońce sprawia, że pojawiają się na skórze nowe znamiona.
Czy znamiona na skórze mogą być niebezpieczne?
Niestety — na skutek różnych czynników pieprzyki czy znamiona mogą ulec zesłośliwieniu i rozwinąć się w czerniaka. W takim przypadku konieczne jest chirurgiczne usuwanie znamion. Aby uniknąć takich sytuacji, należy monitorować stan zmian skórnych i regularnie odwiedzać dermatologa. Jeżeli zaobserwujemy, że nasze znamię ma asymetryczny kształt, nieregularne brzegi, zmienia kolor lub niepokojąco szybko rośnie, to sygnał, że należy jak najszybciej udać się do specjalisty w celu zbadania podejrzanej zmiany pod dermatoskopem. Jeśli znamię znajduje się w miejscu, które powoduje dyskomfort, nawet jeśli nie jest zmianą chorobową, warto także rozważyć jego usunięcie.
W związku z tym nadmierne promieniowanie słoneczne nie jest dobre dla naszej skóry, oprócz regularnych poradni u specjalisty, warto zadbać o właściwą jej ochronę. Ważne, aby przed każdym wyjściem na dwór stosować filtr SPF — najlepiej 50 — na szczególnie narażone na kontakt ze słońcem miejsca. Podczas słonecznej wiosny i lata warto stosować kremy z SPF 50, natomiast w okresie jesieni i zimy wystarczający będzie kosmetyk z SPF 30. Nie zapominajmy o ponownej aplikacji kosmetyku, jeśli zażywaliśmy kąpieli na plaży. Filtr SPF najlepiej nakładać co 2-4 godziny. Należy pamiętać również o nakryciu głowy i unikaniu przebywania na słońcu w godzinach 11:00-16:00. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko uszkodzenia znamion, a także pojawienia się nowych.