Wbrew utartemu stereotypowi, z pierwszym botoksem nie trzeba czekać do czasu, aż pojawią się głębokie zmarszczki mimiczne. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej bowiem nie tylko likwiduje już istniejące zmarszczki, lecz również zapobiega ich powstawaniu. Dlatego na pierwszą wizytę w klinice medycyny estetycznej warto umówić się już w okolicach 30. roku życia. Co więcej, botoks jest również szeroko stosowany w medycynie. Sprawdź, co warto wiedzieć o całej procedurze.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Na proponowany w naszej klinice zabieg z użyciem toksyny botulinowej powinny zdecydować się osoby, które zauważyły powstawanie pierwszych zmarszczek, w tym charakterystycznej bruzdy pomiędzy brwiami, zmarszczek poziomych na czole, kurzych łapek czy zmarszczek pod oczami.
Botoks to jednak nie tylko zabieg estetyczny. Jest on bowiem rekomendowany także w leczeniu wielu schorzeń, takich jak nadpotliwość pach, dłoni i stóp, migrenowe bóle głowy, nadreaktywność pęcherza moczowego. Zalecany jest on także podczas leczenia bruksizmu.
Czy istnieją przeciwwskazania do botoksu?
Pomimo tego, że oferowany w naszej klinice zabieg przy użyciu toksyny botulinowej jest procedurą w pełni bezpieczną, istnieją jednak określone przeciwwskazania do jego wykonania. Wymienia się wśród nich:
- ciążę,
- okres karmienia piersią,
- nadwrażliwość na określone składniki preparatu,
- miastenię,
- bakteryjne lub wirusowe infekcje skóry w miejscu iniekcji,
- kurację antybiotykami aminoglikozydowymi lub lekami rozkurczowymi.
Jak przebiega zabieg z użyciem toksyny botulinowej?
Toksyna botulinowa zwana potocznie botoksem, wstrzykiwana jest w trakcie zabiegu w niewielkich dawkach w wybrane miejsca twarzy. Toksyna blokuje tkanki mięśniowe, powodując paraliż mięśni mimicznych i w efekcie hamuje powstawanie nowych zmarszczek. Dzieje się tak, gdyż toksyna botulinowa to substancja białkowa z grupy neurotoksyn, wytwarzana przez bakterie beztlenowe. Trwale łączy się z płytką nerwowo-mięśniową, wywołując porażenie skurczu mięśnia i tworząc blokadę przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Już istniejące zmarszczki zostają w ten sposób wygładzone, a twarz sprawia wrażenie zrelaksowanej i wypoczętej.
Wstrzykując botoks w dłonie lub stopy blokujemy natomiast pracę gruczołów potowych i hamujemy wydzielanie potu. Botoks ulży również w migrenach, wstrzyknięty w wybranych punktach głowy zablokuje receptory bólowe mięśni okołoczaszkowych.
Efekty oferowanego przez nas zabiegu utrzymują się przez około cztery miesiące, dlatego zalecamy powtarzanie go co kilka, kilkanaście miesięcy. W przypadku wskazań medycznych zabieg przynosi ulgę na okres od sześciu do dwunastu miesięcy. Zdarzające się powikłania, takie jak obrzęk, zaczerwienienie, siniak w miejscu iniekcji, asymetria w obrębie twarzy, opadnięcie powieki, obniżona linia brwi czy nadmierne ich uniesienie są niezwykle rzadkie i w pełni odwracalne.