Liczba zachorowań na czerniaka wśród Polaków podwaja się co 10 lat. Ma to związek z wystawianiem skóry na zbyt silne promieniowanie ultrafioletowe. Czerniak jest bardzo niebezpiecznym typem nowotworu skóry. Dlatego ważne jest, aby dbać o profilaktykę i zwracać uwagę na wszystkie niepokojące obawy, a następnie konsultować je z lekarzem.
Jak chronić się przed słońcem?
Na rozwój czerniaka duży wpływ ma działanie promieniowania ultrafioletowego. Z tego powodu ważne jest, aby chronić skórę przed słońcem. Należy unikać go pomiędzy 10:00, a 14:00. Warto również pamiętać o używaniu czapki, okularów z filtrem UV oraz smarowaniu skóry kremem z filtrem UV. Kremy z faktorem UV zapewniają dobrą ochronę przeciwsłoneczną i zmniejszają ryzyko powstawania czerniaka i innych nowotworów skóry.
W ramach profilaktyki czerniaka warto zrezygnować z chodzenia do solarium. Zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem jest stosowanie kremów brązujących.
Na rozwój czerniaka są najbardziej narażone osoby z bardzo jasną skórą, która łatwo ulega poparzeniom. Zwiększone ryzyko zachorowania dotyczy także osób, które w rodzinie miały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry.
Dlaczego obserwowanie znamion jest ważne?
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stanem skóry zapraszamy na wizytę do naszego gabinetu dermatologa w Warszawie. Mamy duże doświadczenie w diagnozowaniu stanów przedrakowych oraz raków skóry.
Zaleca się kontrolowanie stanu skóry u dermatologa raz w roku. Do lekarza należy się udać, gdy zmiana barwnikowa zaczyna przybierać inny kształt lub kolor.
Szczególnie uważne powinny być osoby, które mają dużo zmian barwnikowych.
Raz w miesiącu należy sprawdzać skórę, aby upewnić się, czy nie pojawiły się na niej żadne nowe zmiany.