Promienna i gładka cera to marzenie każdej kobiety. Aby cieszyć się piękną skórą, należy o nią odpowiednio dbać i pamiętać przy tym o regularności. Nieodłącznym elementem pielęgnacji powinny być peelingi. W tym artykule wyjaśniamy w czym pomagają i jakie są ich rodzaje.
Zalety i działanie peelingu na skórę
O zaletach peelingów można by pisać wiele. Dzięki peelingowi usuwamy martwy naskórek. Skóra przez to zostaje pobudzona do regeneracji i odnowy. Praktycznie już po jednym takim zabiegu – wykonanym w gabinecie dermatologicznym, czy w zaciszu własnego domu – odczuwalne i widoczne są efekty. Skóra jest gładsza i bardziej miękka w dotyku. Kiedy martwe komórki się nawarstwiają, skóra robi się poszarzała, dlatego tak ważne jest, by je usuwać poprzez peelingi. Jest to szczególnie ważne w przypadku cery trądzikowej, aby niwelować nadmiar sebum z powierzchni skóry i odblokować gruczoły łojowe. Peeling to też jeden z najlepszych sposobów na to, aby spłycić blizny i zmarszczki oraz rozjaśnić przebarwienia. Dzięki pobudzeniu komórek zaczynają one wytwarzać więcej kolagenu i elastyny, co ma wpływ na poprawę jędrności. Kolejną zaletą jest to, że oczyszczona skóra lepiej wchłania substancje aktywne pochodzące z nałożonych kremów i balsamów. Zatem na pewno można powiedzieć, że odpowiednio dobrany peeling to sekret zdrowej, jędrnej i nawilżonej skóry.
Rodzaje peelingów
Istnieje kilka rodzajów peelingów, które trzeba odpowiednio dobrać do rodzaju cery. Najbardziej popularny jest peeling mechaniczny. Polega on na ścieraniu górnych warstw naskórka przy pomocy żelu do mycia ze złuszczającymi drobinkami. W gabinecie dermatologicznym można wykonać mikrodermabrazję. Peelingi mechaniczne dzielimy na gruboziarniste i drobnoziarniste. Rewelacyjnie oczyszczają skórę, ale w przypadku cery bardzo wrażliwej są odradzane, ze względu na to, że mogą ją dodatkowo podrażniać. Bardziej łagodnym peelingiem jest peeling enzymatyczny. Nie posiada on w składzie ścierających drobinek i działa na głębsze warstwy skóry. Polecany jest zwłaszcza dla osób z cerą trądzikową, naczynkową i wrażliwą. Peelingi chemiczne są wykonywane w profesjonalnych gabinetach dermatologicznych. Mają działanie rozjaśniające i świetnie niwelują przebarwienia. W ich wypadku martwy naskórek usuwany jest za pomocą dobranych do typu cery substancji chemicznych.
Jak często robić peeling?
Delikatne peelingi twarzy i ciała najlepiej wykonywać raz w tygodniu. Szczególnie w przypadku cery trądzikowej należy dbać o systematyczność peelingów, aby nie dopuścić do zatykania porów i powstawania niedoskonałości. Oczywiście też nie należy przesadzać z ich częstotliwością, aby nie podrażniać za mocno skóry. Peelingi enzymatyczne można stosować 1-3 razy w tygodniu. Peeling kwasowy wykonywany w gabinecie dermatologicznym powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, ale oczywiście częstotliwość najlepiej dobierze lekarz dermatolog, biorąc pod uwagę rodzaj cery klientki i problemy skórne.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonywania peelingów? Właściwie jest ich niewiele. Nie wykonujemy ich na podrażnioną czy uszkodzoną skórę, w przypadku stanów zapalnych lub aktywnej opryszczki.