Znamiona barwnikowe są popularnie nazywane pieprzykami. Zmiany te występują u każdego człowieka. Zbudowane są z melanocytów lub komórek znamionowych. Zazwyczaj mają łagodny charakter, jednak zdarza się, że np. pod wpływem częstej ekspozycji na słońce mogą przekształcić się w czerniaka. Nie dzieje się to często, jednak warto obserwować zmiany barwnikowe na swoim ciele, aby w razie potrzeby szybko zareagować.
Kiedy należy udać się do lekarza?
Do lekarza należy udać się zawsze, gdy z pieprzykiem dzieje się coś niepokojącego. Szczególnie alarmujące są takie objawy jak powiększanie się pieprzyka, jego nierównomierne wybarwienie, świąd, krwawienie, nadżerki oraz stan zapalny w obrębie znamienia. Należy skontrolować również znamię asymetryczne, mające nierówne brzegi.
Poza tym znamiona warto badać raz w roku, nawet jeśli nie dochodzi do żadnych zmian. W ten sposób można wykryć raka skóry bardzo szybko. Jest to szczególnie ważne, jeśli znamię występuje w miejscu, które jest często drażnione, np. ramiączkiem od stanika. Na systematyczne kontrole powinny chodzić także osoby mające jasną karnację i często opalające się.
Diagnostykę oraz usuwanie znamion w Warszawie wykonujemy w naszej klinice. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
Jak wygląda diagnostyka znamion skórnych?
Lekarz rozpoczyna diagnostykę od przyjrzenia się znamionom gołym okiem. Część nieprawidłowych pieprzyków można rozpoznać w taki sposób. Szczególnie podejrzane są znamiona o bardzo nieregularnych krawędziach i kolorze.
Do dokładnej diagnostyki lekarze używają dermatoskopów lub wideodermatoskopów. Te drugie pozwalają na obejrzenie zmiany na ekranie komputera w znacznie większym powiększeniu (nawet do 120x!). Na podstawie uzyskanego obrazu oceniana jest asymetria, równość brzegu, kolor, średnica oraz ewolucja zmiany. Urządzenie to pozwala również zapisać obrazy znamienia w pamięci komputera.