Pieprzyki czy znamiona to zmiany skórne, które ma każdy z nas. Niektóre z nich towarzyszą nam od urodzenia, inne pojawiają się z biegiem lat. Wiele osób postrzega je jako nieestetyczny element wyglądu, jednak warto zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy pieprzyki i znamiona stwarzają zagrożenie dla zdrowia. W jaki sposób można to ocenić i kiedy należy udać się do lekarza celem leczenia zmian skórnych?
Czym właściwie są pieprzyki i kiedy należy się ich bać?
Znamiona barwnikowe, czyli popularnie tak zwane pieprzyki to zmiany skórne, które powstają na skutek namnażania się melanocytów, czyli komórek barwnikowych. W zależności od tego, kiedy się pojawiły, mogą być wrodzone albo nabyte (łagodne lub atypowe). Warto wiedzieć, że karnacja skóry czy miejsce zamieszkania (położenie geograficzne) mogą wpływać na częstość pojawiania się czerniaka. Nie bez znaczenia jest też eksponowanie różnych części skóry na słońce. Wiele osób zastanawia się, czy i kiedy powinno się udać do lekarza w celu diagnostyki i leczenia znamion.
Większość pieprzyków to łagodne zmiany, które nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia. Jednak z uwagi na to, że niektóre z nich mogą czasem przekształcić się w czerniaka, należy je regularnie obserwować. Mowa tutaj przede wszystkim o pieprzykach nabytych. Niepokojące powinny być atypowe pieprzyki, które wyróżniają się nieregularnym kształtem i nierównomiernym rozmieszczeniem barwnika. Oprócz tego, często są duże – mają więcej niż 0,5 cm. Z takimi zmianami warto udawać się do dermatologa minimum 1-2 razy do roku.
Na czym polega leczenie pieprzyków i znamion?
Regularne wizyty w klinice dermatologicznej oraz leczenie problemów skórnych w razie potrzeby mogą uchronić przed poważniejszymi problemami związanymi z pieprzykami. Regularna kontrola jest konieczna z uwagi na to, że niektóre zmiany barwnikowe mogą ulec zezłośliwieniu. Podczas badania lekarz dermatolog dokładnie ogląda zmianę przez dermatoskop, a w razie konieczności przeprowadza bardziej dokładne badanie, tj. wideodermatoskopię. Lekarz ogląda wówczas zmiany przy użyciu specjalnej kamerki z wbudowaną lupą, umożliwiającej oglądanie znamion w dużym powiększeniu i dokładną ich analizę. Dzięki temu może zobaczyć to, co jest niedostrzegalne gołym okiem, m.in. rozkład barwnika pod skórą, układ naczyń krwionośnych. To tylko niektóre cechy na podstawie których można zidentyfikować zmiany o charakterze nowotworowym. W trakcie badania można zrobić fotografie podejrzanych znamion i porównać, jak wyglądają one po pewnym czasie. Jeśli w krótkim okresie znamię powiększa się, ciemnieje lub się odbarwia, jest to zły znak. Diagnostyka pozwala więc określić, czy zmiana skórna wymaga dalszego leczenia. Dermatolog może także podjąć decyzję o usunięciu chirurgicznym zmian niepokojących. Zabieg wykonywany jest przez chirurga w znieczuleniu miejscowym i polega na całkowitym wycięciu zmiany. Procedura trwa około 30 minut. Po usunięciu znamienia zakładane są szwy, a wycinek wysyłany jest do badania histopatologicznego.